Kullanıcı :
Şifre :
Parlak Fikirler 1)Düzenli olarak yapmayı planladığınız birikimi kafanızda mümkün olduğu kadar kısa vadelere bölün.

Lise dönemimde kendi eğlencem veya hobilerim için kendi parasını biriktirmek zorunda olan biriydim. Zaten üç kuruş harçlıkla idare ettiğimiz için bir de “Ayda 50 lira, 60 lira kenara koymak” gibi düşünceler bana kabus gibi gelirdi.

Fakat bunu; gerekirse yemeğin yanında içecek olmayarak, ya da sigara alımını yarıya indirerek günde 1-2 lira kenara koymak şeklinde planladığım zaman her şey tıkırında ilerlemeye başlamıştı. Hem kendimi zihinsel bir işkenceye sokmuyor, hem de her gün sonunda bir görebi tamamlamış gibi huzurlu hissediyordum. Küçüklüğümden beri paraya ve yatırıma olan ilgim de aslında bu sıkıntılı dönemlerde kendin göstermiştir.

2)Yaptığınız harcamalara şöyle bir göz gezdirin ve hemen savunma psikolojisine girmeden önce tekrar düşünün: “Gerçekten gerekli mi? O şey olmazsa ne olur?”

“Para biriktireceğiz diye Hint fakiri gibi mi yaşayalım?…” diye düşünen arkadaşlar olabilir. Onlara tek bir sorum var: “Şu an tam olarak ne gibi yaşıyorsunuz?”..:) Şu an sahip olduğunuz standartlar hiçbir risk almamak ve eğlencenize bakmak için yeterli mi? Ya da şu anda; bir şeyleri kaybetmekten korkacak kadar bir şeylere sahip bir hayat mı sürüyorsunuz? Vazgeçin şu savunma mekanizmasından… En iyi savunma saldırıdır. Sürekli savunma pozisyonundaki boksör gibi durursanız; er ya da geç sağlam bir darbe yersiniz…

Hem bu işin parolası da kolay: “Emeğinizin ve birikiminizin karşılığını alamadan ölürseniz inançlı bir insan olarak öbür tarafta çalışkanlığınız ve boş durmamanızdan ötürü ödüllendirilirsiniz. Yok ölmezseniz; bahsetmeye gerek yok zaten…:)

3)Bu çok önemli… Birikim yapmaya başladığınız esnada kuruş kuruş da olsa gelirinizi arttıracak yollar bulun.

Gerekirse hafta sonları da yapmak için part time bir iş bulun ve birkaç aylığına sıkıntıya katlanın. Elde ettiğiniz birikimi kısa vadede gelir getirecek şekilde de değerlendirmeniz mümkündür. (Bankaya faize yatırmak; çeşitli yatırım fonlarını kullanmak gibi…)

Ama sakın ola önünüzdeki 8-10 yıl boyunca aynı maaşla ve aynı birikim payıyla yaşamayı hayal etmeyin. Çok değil; bu istikrarlı biriktirme işinden sonra en geç 1-1,5 yıl sonra hayatınızda gözle görülür bir değişim ve rahatlama hissedeceksiniz. İşte o; her şeye yeni başladığınız andır…:)»  27-04-2015 | 30 TANE ÖRNEK İŞ FİKİRLERİ...
»  27-04-2015 | ALTIN YATIRIMI YAPMAK MANTIKLI MIDIR?
»  27-04-2015 | ÇİÇEKÇİ DÜKKANI AÇMAK İSTİYORUM.
»  27-04-2015 | ÜRETİM YAPMAK İSTİYORUM AMA NE ?
»  27-04-2015 | AZ MAAŞLA YATIRIM YAPMAK...
»  27-04-2015 | BUJİTERİ-TAKI DÜKKANI AÇARAK PARA KAZANMAK

« «
1 | 2 |
» »
Toplam sayfa sayısı: 2 Görüntülenen : 1Şirketinizin e-ticareti kullanma düşüncesi
   
Anket Sonuçları


Faydalı Linkler
Marka Haberleri
Marka Hikayeleri
Parlak Fikirler
Makaleler


Markatürk gelişmelerinden haberdar olmak için ebültene üye olabilirsiniz.
Ad-Soyad :
Eposta :
 
Son Güncelleme: 25 Haziran 2011

Site içerisinde yer alan görsel ve yazılı materyal
Markatürk'e aittir. Her hakkı saklıdır. 2011 ©
Gizlilik ve Kullanım Şartları
O2Grup İştirakidir.