Kullanıcı :
Şifre :
Parlak Fikirler Takı satan bir iş yeri sahibi olmak para kazanmak açısından sizlere fevkalade yarar sağlayabilir. Yoldan geçen insan kitlesini dükkanınıza çekmeyi başarabilirseniz sıcak paranın en hızlı döndüğü dükkanlardan birinin sahibi olmuş olacaksınız.

Nitekim bu işi yapmanın raconu vardır. Yani incelikleri ve ustalıkları mevcuttur. Öyle her önüne gelen, ben tuttum dükkanı, hadi bakalım gelsin müşteriler aksın paralar dediği zaman olmuyor. Kademe kademe ilerlemeniz lazım. Nerede hangi eksiklikleriniz varsa hepsine tek tek dikkat etmeniz gerekmekte.

A) Takı satan bir dükkan açmak için nelere dikkat etmeliyim?

1) “Takı” kelimesinin kapsamı o kadar geniş ki içinde, insanların süs amaçlı kullandıkları çoğu objeyi kapsar. Bu da demektir ki envanterinizin kapsamı inanılmaz geniş olacaktır. Dükkanınızda bunca ürünü düzen içinde tutabilmek için fihrist ya da özel excel türü yazılımlara ihtiyacınız olacak. Mesela eczanelerde ve kütüphanelerde de benzer kategorizasyon yöntemi kullanılmaktadır. Aksi takdirde işin içinden çıkmak güç olabilir.

2) hediye tipi eşyalar satan dükkan açmak
ile ilgili yazımızı okursanız göreceksiniz ki bu iki iş fikri birbirine fevkalade benzemekte. Mesela “dükkanınızı açacağınız yeri tayin etmek”, “reklamcılık ve pazarlama yöntemleri”, “elemanların seçimi” konularında resmen tıpatıp aynı yöntemler hakim. Kısaca bahsetmek gerekirse bujiteri dükkanınızı “kültrürel yönden doygunluğa erişmiş” kalabalıkların olduğu noktaya koymanız çok önemli. Aksi takdirde sıcak para akışını tam olarak sağlayamazsınız.

3) Bujiteri dükkanınızı gerek sanal mağazadan online dükkan açarak gerekse reelde bir yer satın alma ya da kiralama yoluyla açabilirsiniz. İkisininde kendine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hatta online mağaza açarak takı ve türevi şeyler satmayı başarabilirseniz müşteri çevrenizi koca bir ülkeyi kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz. Sanal mağaza açmak için profesyonel bir e-ticaret sitesi kurarak yolunuza devam edebilirsiniz.

4) Hedef kitleniz Türkiye’de daha çok kadınlar ve de gençler olacağı için reklamcılık faaliyetlerinizi ona göre şekillendirmenizde yarar var. Mesela kadın web-sitelerine reklam vererek(banner kiralam yoluyla). Tanıtım yazıları alarak markanızı güçlendirebilirsiniz.

5) Yukarıda linkini attığım Hediyelik eşya yazımda da görebileceğiniz gibi takı dükkanı açmayı düşündüğünüz beldenin turistik ya da eğlence amaçlı gezilecek şehir merkezleri, avm gibi yerler olması size çok büyük artı olarak geri dönecektir. Yani sizin dükkanınız bir nevi ağır ve pahalı eşyalar satan dükkanların yanında yavru dükkan gibi olmalı. Tabi böyle dedim diye kazancı onlardan daha az olacak diye bir kaide de yok. Ancak insanlar size genellikle ceplerindeki bozukları dökmeye uğrar. Bunun bilincinde olmanızda fayda var.

6) Stand açma yoluyla bujiteri (takı) dükkanınızda satış yapabilirsiniz. Ancak belirmem gerekir ki büyük çaplı işletmelerin yanında standların barınabilmesi sıkıntı. Yani birisi sizden sonra sizin standınızın yakınına kocaman bir dükkan açarsa, yandınız demektir.

B) Takı dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Tek tek sıralamayacağım. Normal bir dükkan açmaktan daha komplike belgeler istenmeyecek sizden. Bulunduğunuz belediyeden ilgili dükkan için “iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı” almanız yeterli. Bunun için de “kendi şahsi bilgilerinizin yer aldığı belge suretleri”(tc kimlik, vesikalık, ikametgah, vergi kaydı…); “dükkanın bulunduğu binanın bilgileri”( bina krokisi, elektrik ve su sayaç bilgileri, depreme ve yangına dayanıklılık raporları ve önlemleri…) istenmektedir. Ayrıca ticaret sicil gazetesi ile esnaf ve sanatkarlar odası kaydının kanıtı niteliğindeki belgelerin suretleri talep edilir.

C) Bujiteri dükkanı açmanın bana maliyeti ne olur?

Takı satan bir işyerinin maliyeti büyüklüğüne göre değişkenlik arz etmekle beraber ortalama 7-8 danadan daha pahalıya mal olur sizlere. Çalışanınız olursa onların sosyal güvenlik ücretleri, dükkandaki ürünler, ilk ayların peşin ödenen kira ve çalışan avansları, vergiler derken size şu günün parasıyla en azından bir 15 000 dolara mal olur bu iş.(TAHMİNİ)»  27-04-2015 | 30 TANE ÖRNEK İŞ FİKİRLERİ...
»  27-04-2015 | ALTIN YATIRIMI YAPMAK MANTIKLI MIDIR?
»  27-04-2015 | ÇİÇEKÇİ DÜKKANI AÇMAK İSTİYORUM.
»  27-04-2015 | ÜRETİM YAPMAK İSTİYORUM AMA NE ?
»  27-04-2015 | AZ MAAŞLA YATIRIM YAPMAK...
»  27-04-2015 | BUJİTERİ-TAKI DÜKKANI AÇARAK PARA KAZANMAK

« «
1 | 2 |
» »
Toplam sayfa sayısı: 2 Görüntülenen : 1Şirketinizin e-ticareti kullanma düşüncesi
   
Anket Sonuçları


Faydalı Linkler
Marka Haberleri
Marka Hikayeleri
Parlak Fikirler
Makaleler


Markatürk gelişmelerinden haberdar olmak için ebültene üye olabilirsiniz.
Ad-Soyad :
Eposta :
 
Son Güncelleme: 25 Haziran 2011

Site içerisinde yer alan görsel ve yazılı materyal
Markatürk'e aittir. Her hakkı saklıdır. 2011 ©
Gizlilik ve Kullanım Şartları
O2Grup İştirakidir.